PKW KFOR
Aktualności
Niedziela, 16 grudzień 2018 r.
03.05.2010
Święto Konstytucji na BałkanachRocznica uchwalenia Pierwszej Polskiej Konstytucji, obchodzona jest przez wszystkich Polaków na całym świecie. W każdym kraju, gdzie przebywa choć garstka naszych rodaków, jest to dzień w którym Polska i Polacy dzielą się swoim radosnym nastrojem.

Nie było też inaczej w Polskim Kontyngencie Wojskowym KFOR w Kosowie.
Uroczystą zbiórkę, podczas której odczytany został Apel Pamięci poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny
Obchody naszego święta uświetnili goście - Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Skopje Sławomir Łuczak oraz Attache Ambasady Marek Grygalun. Sojuszników reprezentowała delegacja dowództwa Międzynarodowej Grupy Bojowej Wschód z zastępcą dowódcy pułkownikiem Robertem Fode oraz dowódcą kontyngentu Greckiego pułkownikiem Konstantinosem Tzekmes.
Dowódca PKW KFOR podpułkownik Dariusz Kosowski w swoim przemówieniu nawiązał ponadczasowych wartości jakie Konstytucja 3 Maja zajmuje w świadomości narodowej Polaków już od momentu jej uchwalenia w 1791 roku. Podkreślił, że jest ona symbolem wprowadzenia nowej jakości w polską myśl polityczną.
Po uroczystości poczęstowaliśmy naszych gości polską, żołnierską grochówką ugotowaną przez żołnierzy Plutonu Zabezpieczenia dowodzonego przez kapitana Zenona Mohylowskiego.

Galeria>>>