PKW KFOR
Aktualności
Niedziela, 16 grudzień 2018 r.
26.07.2010
Polski QRF potwierdza wysoką gotowość do działań. Kolejny raz żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR potwierdzili swój profesjonalizm i wysoki poziom wyszkolenia.

QRF (Quick Reaction Force) to siły szybkiego reagowania.
Polscy żołnierzy z 2 plutonu piechoty zmotoryzowanej dowodzonego przez porucznika Adama Piecha musieli potwierdzić swoją zdolność do reagowania w sytuacji kryzysowej na terenie misji w Kosowie. Sprawdzenie to składało się z dwóch epizodów odbywających się w różnych miejscach w strefie odpowiedzialności.
Pierwszy scenariusz to udział w symulacji wypadku pojazdu z dwoma rannymi w okolicy miejscowości Ranilug. Obu żołnierzom w sposób profesjonalny udzielił pomocy ratownik medyczny Andrzej Sowiński. Poszkodowanych szybko załadowano do karetki i przetransportowano do Camp Bondsteel.
Drugi scenariusz to symulowane awaryjne i twarde lądowanie na szczycie wzgórza w pobliżu miejscowości Novo Brdo, podczas którego ucierpiało trzech żołnierzy 2 plutonu operującego w strefie odpowiedzialności przy użyciu dwóch śmigłowców UH-60 Blackhawk z amerykańskiego Task Force Aviation. Ranni zostali opatrzeni przez polskich ratowników, w ciągu kilku minut załadowani do sprawnego śmigłowca i odesłani do szpitala w Camp Bondsteel.
Działanie 2 plutonu piechoty zmotoryzowanej zostało wysoko ocenione przez przełożonych z uwagą obserwujących ćwiczenia.


Galeria>>>